Robotický den 2019

Robotický den je největší tuzemská robotická soutěž (kromě Robotiády, zaměřené především na Lego), která se koná každoročně v Praze, letos 01.–02.06.2019. V jejím rámci je několik disciplín. Jde o otevřenou soutěž pro kohokoliv, včetně studentů VŠ a dospělých, účastní se, i když menší míře, i týmy ze zahraničí.

Pro naši školu jde o vyvrcholení celoroční práce v robotickém kroužku, individuálních konzultacích a domácí přípravě při stavbě robotů.

Sokolskou zastupovalo letos 6 týmů (13 studentů) a účastnili jsme se disciplín: Roadside Assistance, Roadside Assistance Beginner a Toy Clean Up Beginner (viz http://robotickyden.cz/2019/souteze/pravidla/).

Letos jsme měli v týmech jen tři aktivní žáky, kteří se účastnili v loňském roce a žádného s víceletou zkušeností. Proto se ve velkém objevovaly problémy typické pro začátečníky, především přeceňování vlastních možností a vysoká chybovost. Příprava tak byla mnohem napínavější než samotná soutěž: "Bude to fungovat? Nebo to nebude fungovat?" Nakonec skoro všechno, co jsme postavili, taky fungovalo.

DISCIPLÍNY

Roadside Assistance skončila dvojice Jan Škrabal (S2E) a Matyáš John (L1A) na druhém místě, Tomáš Vavrinec (S2C) potom na třetím místě. Tomášovi patří navíc speciální poděkování za velkou pomoc téměř všem ostatním týmům ze Sokolské, kdy nad cizími roboty strávil více času než nad vlastním.

Toy Clean Up Beginner zajel skvělé druhé místo Adam Keseg (S1E).

A konečně, v Roadside Assistance Beginner zajel třetí místo Matěj Klementa (S2E), robota z loňského podvozku pro tuto soutěž přestavěl Petr Štourač (S2G).

Většina ostatních účastníků se shodla na tom, že využijí nabraných zkušeností a "příští rok to bude lepší".

Velké poděkování patří všem, kteří naše studenty v těchto aktivitách podporují.

Za robotický kroužek, Miroslav Burda