Vždyť byli jedni z nás ...

V interiéru naší školy visí pamětní deska obětem 2. světové války. Nelze si nevšimnout, že jedna z obětí zahynula právě v Mauthausenu. Jak ale přesvědčit studenty střední školy, že události, o kterých se učí, se opravdu staly? Je-li to možné, seznamme je s dobovými dokumenty, výpověďmi pamětníků a dochovanými reáliemi.
17. 4. 2015 se uskutečnil poznávací zájezd žáků naší školy do Mauthausenu a Lince. Obrovská rozloha a počty obětí tohoto koncentračního tábora nás přiměly k úvaze nad minulostí i současností. Kde zůstaly ve 40. letech 20. století ideály a skutky civilizované Evropy? Vždyť lidé, kteří v táborech, věznicích a ghettech zahynuli, byli jedni z nás.
Ti, kteří přežili hrůzy holocaustu, se vraceli po skončení války do svých domovů s nadějemi na nový život. Poválečné uspořádání Evropy a praktiky totalitních režimů mnohdy krutě poznamenaly jejich osudy. Vybraní žáci 1. a 2. ročníků navštívili 15. 6. 2015 v Praze výstavu Zmařené naděje, která jim pomohla pochopit aspekty poválečné historie českých zemí, spojených s návratem přeživších koncentračních táborů, osídlováním pohraničí a tranzitem desetitisíců židovských uprchlíků přes naše území. Návštěva Staronové synagogy, Pinkasovy synagogy, Španělské synagogy a Starého židovského hřbitova s poutavým výkladem průvodkyně Židovského muzea v Praze nám dotvořila obraz komunity, která měla být dle nacistických plánů vyhlazena.

Mgr. Renáta Kadlová

nahoru