Přepnout na navigaci

Jaderná maturita 2018

Naše třídenní stáž měla skutečně nabytý program – mezi přednáškami nám byly poskytnuty exkurze do různých míst jaderné elektrárny, i když skutečně "dovnitř" jsme se podívali pouze jednou, a to do strojovny k turbínám. Museli jsme projít detekčními rámy na kovové předměty a také na radiaci (samozřejmě i u východu) a celou cestu nás provázela přidělená ochranka.

Přednášky byly v režii pracovníků ze školícího centra v Brně nebo přímo zaměstnanců elektrárny a byly skutečně obsáhlé. Např. jsme se dozvěděli spoustu inforací o štěpné reakci, energetické burze a samozřejmě o všech okruzích elektrárny.

Součástí stáže byla také exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, která nás také velmi nadchla. Tato elektrárna nebyla vybrána náhodně, neboť právě Dukovany se s Dalešicemi velice často doplňují.

Zlatým hřebem programu byla přednáška Dany Drábové, ale předtím jsme ještě museli napsat test našich znalostí – jadernou maturitu, v kterém jsme všichni prospěli (ačkoliv se nám nepodařilo vyhrát) a jako odměnu nám ředitel elektrárny předal diplomy. Nejlepší z nás byl Martin Mikšík, který skončil kvůli jedné chybě na "bramborovém" 4. místě.

Celkově nás program velmi bavil a odnesli jsme si z něj spoustu vědomostí a poznatků do budoucího profesního života.

Kadlová Renáta, L3A

 

nahoru