Robotiáda 2017

Robotiáda 2017 je za námi. Co o ní říct? Již druhým rokem je soutěž otevřená středoškolákům, a tak nás za Sokolskou a Robotárnu reprezentovaly tři týmy (Sokolíci z Robotárny, Falcons Limited a Krokouši). Ze soutěže jsme si přivezli mnoho podmětů, zkušeností i cenná medailová umístění.

V kategorii Záchrana medvěda jsme obhájili první místo, jak mezi základními, tak i středními školami. Všechny naše týmy soutěžily v nové kategorii Sprint (12 m dlouhá dráha, 80 cm široká, nejrychlejší vyhrává). Nakonec si tým Sokolíci z Robotárny odvážel v konkurenci 48 týmů druhé místo.

Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným studentům, za energii a čas, který do svých robotů vložili. Již teď se těším na příští ročník.

Za robotický kroužek, Jaroslav Páral

Robotiáda 2017 z pohledu týmu Sokolíci z Robotárny

Letošní Robotiáda se opět konala v brněnském VIDA centru. Soutěžilo se v obvyklých kategoriích (Záchrana medvěda, Sledovaní čáry, Freestyle), plus přibyla jedna zbrusu nová kategorie Sprint. Náš tým se zúčastnil dvou kategorií. Jako vždy Záchrany medvěda a nového Sprintu.

V první kategorii musí dálkově ovládaný robot projet esíčkem, ve vymezeném prostoru najít a vzít plyšového medvěda a vrátit se s ním na startovní pozici a tím jej zachránit. Vyhrává robot s nejlepším časem. Úspěch jsme slavili také v kategorii Záchrana medvěda, kde jsme obhájili, stejně jako loni, první místo.

Ve Sprintu jde o sestavení co nejrychlejšího robota. Cílem je projet 12 m dlouhou a 0,8 m širokou dráhu v co nejkratším čase a na následujících 5 metrech zabrzdit. Obtížnější kategorií byl pro nás Sprint. Museli jsme si poradit s konstrukcí robota i s převody kol. Nedílnou součástí robota byl náš Powerbooster, díky němuž jsme se umístili na druhém místě.

Už teď se těšíme na další robotické soutěže, ať už Robotický den v Praze nebo příští Robotiádu. Za tým Sokolíky z Robotárny zdraví Martin Mikšík (L2A), Martin Kousal (S2E), Jindřich Liber (S2E), Dan Havránek (S2F) a Tomáš Křička (S2F).