Robotický den 2022

V Praze se 04.-05.06.2022 konal už osmnáctý ročník mezinárodní robotické soutěže Robotický den.

V jednotlivých disciplínách se soutěží napřed "každý s každým" a podle umístění v tabulce jsou potom nejlepší 4 nebo 8 nasazovaní do vyřazovacího pavouka.
Jednotlivé disciplíny se obvykle dělí na kategorii Beginner (roboti jsou dálkově řízení) a kategorii Advanced (roboti plní své úkoly zcela samostatně). Až na pár výjimek (letos pro nás Bear Rescure, viz dále) také platí, že disciplíny nejsou věkově omezeny. Roboty je možné stavět buď z Lega nebo "nestavbnicového" materiálu - překližka, plasty a pod. Zde nám hodně pomohl řezací laser umístěný v laboratořích elektro. Programujeme je v jazyce C++. Zajímavostí může být, že i dálkově řízené roboty se musí naprogramovat (pro správné vyhodnocení signálu, který přichází z ovladače).

V disciplíně Bear Rescure (záchrana medvěda) mají soutěžící roboty za úkol najít a přivézt na místo startu plyšového medvěda. Barvy Sokolské zde hájil Jan Křivka (L1A), který sice nepostoupil do vyřazovacích bojů, ale ukázal velký potenciál do budoucna.

V disciplíně Toy Clean Up neboli úklid hraček roboty měly přesouvat barevné kostky na vyhrazená místa. V kategorii Beginner obsadili Jakub Šlof a Filip Sobola jako řidič ve vyřazovací části 1. místo (oba L1A). Dále tým tvořený Martinem Jansou, Lukášem Kotulánem a Davidem Čermákem jako řidičem (všichni S1F) získal 3. místo a jejich druhý robot skončil pátý.

Vavřinec Kumšta (S3A), Radim Dvořák (S3F), Hai Pham Van (S3D) a Matěj Bílý (L3A) se svým robotem nepostoupili mezi posledních 8 týmů.

Disciplína Roadside Assistance je hodně obtížná kvůli své rozmanitosti - roboty mohou během jedné jízdy plnit až 5 různých úkolů s velkými nároky na přesnost provedení.  V kategorii Advanced se navíc roboty musí umět vyhnout soupeři nebo před ním alespoň zastavit. Kategorie Beginner měla stejného vítěze jako v soutěži Toy Clean Up - dvojice Sobola a Šlof si tedy veze domů dvě první místa. Na druhém místě se umístil Václav Burda, který se svým druhým robotem získal ještě 6. místo (budoucí L1A). Navíc Denis Kučera s Martinem Novákem (oba L3A) obsadili 4. místo.

Do kategorie Advanced jsme nasadili tři "seniorské" roboty, které pomáhali stavět a programovat naši loňští absolventi Jan Škrabal,
Tomáš Rohlínek a Tomáš Vavrinec. Ohledně programování dělal celému týmu mentora Vojtěch Boček (maturoval na Sokolské v roce 2014), který má zásadní podíl na tom, že seniorský tým získal s jednotlivými roboty postupně 1., 2. i 3. místo.

Soutěže Robotický den se na Sokolské účastníme každoročně od roku 2008 (s výjimkou loňské a předloňské "kovidové" pauzy), ale tolik medailových umístění jsme přivezli poprvé.

Děkuji všem soutěžícím i podporovatelům za jejich pracovní nasazení
a skvělou reprezentaci školy.

Miroslav Burda