Robotický den 2024

Obdivuhodný úspěch našich studentů

Na 19. mezinárodním Robotickém dnu v Praze naši studenti opět excelovali. Se svými roboty ještě vylepšili skvělé výsledky z minulých let a už třetí rok po sobě získali s velkým náskokem nejvíce medailových umístění ze všech zúčastněných organizací, a to včetně zahraničních.

Odměnou za dlouhodobou a náročnou přípravu jsou studentům nejen úžasné zážitky ze samotné soutěže, ale také zisk jedenácti medailí v šesti disciplínách.

Na Robotický den se letos do 12 disciplín přihlásilo 280 soutěžících se svými 163 roboty. SPŠ a VOŠ Sokolská reprezentovalo 22 studentů a s nimi 17 robotů v sedmi disciplínách.

Soutěžní disciplíny nejsou vůbec jednoduché, kategorie Roadside Assistance a Toy Clean Up se dělí na oblast Beginner (dálkově řízení robotů) a oblast Advanced (zcela samostatné plnění úkolů roboty). Všechny ostatní disciplíny jsou vyhlašovány pouze v kategorii Advanced, ve které tedy musí být naprostá samostatnost robotů. V disciplíně Bear Rescure (záchrana medvěda) mají soutěžící roboty za úkol najít a přivézt na místo startu plyšového medvěda. V disciplíně Toy Clean Up, neboli úklid hraček, roboty měly přesouvat barevné kostky na vyhrazená místa. Disciplína Roadside Assistance je hodně obtížná kvůli své rozmanitosti - prostřednictvím robotů se během jedné jízdy plní až pět různých úkolů s velkými nároky na přesnost provedení. Letos jsme se poprvé zúčastnili i disciplíny Puck Collect, kde roboty mají na ploše 2,5 x 2x5 metru najít a přivézt zpět do startovní oblasti co nejvíce malých puků své barvy.

Roboty je možné stavět buď ze stavebnic (Lego, Merkur) nebo „nestavebnicového“ materiálu, jako jsou překližka, plasty atd. V tomto ohledu studentům hodně pomohla 3D tiskárna a řezací laser umístěný ve škole na Sokolské v elektrotechnické laboratoři. Studenti roboty programují v jazyce C++. Zajímavostí může být, že i dálkově řízené roboty je nutné, pro správné vyhodnocení signálu, který přichází z ovladače, naprogramovat.

Soutěže Robotický den - Praha se SPŠ a VOŠ Sokolská Brno účastní každoročně od roku 2008 (s výjimkou kovidové pauzy), ale tolik medailových umístění si školní týmy přivezly poprvé. Je to historicky nejlepší výsledek, kdy byl překonán i skvělý výkon z loňského roku.

Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným studentům za obrovské pracovní nasazení a vytrvalost, se kterými se od začátku března věnovali přípravě na soutěž, často i třikrát do týdne několik hodin.

Také bych chtěl poděkovat všem, kteří s přípravou studentů na Robotický den pomáhali, především našim absolventům Tomášovi Rohlínkovi, Tomášovi Vavrincovi a Janu Škrabalovi a kolegyni Ing. Renatě Zemanové.

Závěrem bych chtěl pozvat všechny studenty naší školy, aby se přidali ke svým úspěšným spolužákům a od září začali v Robotickém kroužku stavět a programovat svoje vlastní roboty.